Congratulations to all of our wonderful students on your achievements

Royal South Street Society Eisteddfod Results - 2017

1st Under 8 Classical Solo Novice    
Sadie McAteer

1st Under 8 Classical Solo Novice    
Lexie Grainger

1st Under 10 Classical Solo Novice    
Grace Shackell

1st Under 10 Classical Solo     
Rose Bourke

1st Under 12 Classical Solo Novice    
Molly Robson

1st Under 12 Modern Solo    
Ellie Lovison

1st Under 14 Demi-Character Solo    
Hannah Unmack

1st Under 14 Neo-Classical Solo    
Ava Skinner

1st Under 14 Neo-Classical Solo    
Hannah Unmack

1st Under 16 Neo-Classical Solo    
Eoghan Somers

1st Under 16 Contemporary Solo    
Annie Wood

1st Under 16 Classical Solo    
Ben Harris

1st Over 16 Demi-Character Solo    
Jemima Robson

1st Under 10 Classical Group    
Dance School of Distinction

1st Under 10 Modern Group    
Dance School of Distinction

1st Under 13 Classical Group    
Dance School of Distinction

1st Under 17 Classical Group    
Dance School of Distinction

1st Open Modern Group    
Dance School of Distinction

 

2nd Under 8 Classical Solo Novice    
Phoebe Ward

2nd Under 8 Classical Solo Novice    
Pippa Berry

2nd Under 10 Classical Solo Novice    
Jaeda Carman

2nd Under 10 Classical Solo     

]Kitty Young

2nd Under 10 Modern Solo    
Mahlee Yuanjit

2nd Under 10 Demi-Character Solo    
Rose Bourke

2nd Under 12 Classical Solo Novice    
Laura Ballinger

2nd Under 12 Classical Solo    
Lexie Young

2nd Under 12 Demi-Character Solo    
Eli Southurst

2nd Under 12 Demi-Character Solo    Madeline Unmack

2nd Under 14 Classical Solo    
Ava Skinner

2nd Under 16 Classical Solo    
Abbey Lavery

2nd Over 16 Classical Solo    
Ginny Osborne-Rigby

2nd Over 16 Neo-Classical Solo    
Ruby Moore

2nd Under 14 Intermediate Ballet Championship Solo    
Scarlett Nash

2nd Over 14 Courier Classical Championship Solo    Jemima Robson

2nd Open Classical Duo or Trio    
Annie Wood, Ruby Moore & Sophie Grima

2nd Under 17 Modern Group    
Dance School of Distinction B

2nd Under 17 Contemporary Group    
Dance School of Distinction

2nd Open Classical Group    
Dance School of Distinction

 

3rd Under 10 Classical Solo Novice    
Kaitlin Dent

3rd Under 10 Demi-Character Solo    
Mahlee Yuanjit

3rd Under 10 Classical Solo    
Elle Wootton

3rd Under 12 Classical Solo Novice    
Lily Bryant

3rd Under 12 Modern Solo    
Mae Bell

3rd Under 14 Demi-Character Solo    
Scarlett Nash

3rd Under 14 Neo-Classical Solo    
Scarlett Nash

3rd Under 14 Contemporary Solo    
Ava Skinner

3rd Under 16 Classical Solo    
Charlotte West

3rd Under 16 Demi-Character Solo    
Charlotte West

3rd Under 16 Contemporary Solo    
Abbey Lavery

3rd Over 16 Classical Solo  
 Jemima Robson

3rd Over 16 Neo-Classical Solo    
Jemima Robson

3rd Under 13 Theatrical Duo or Trio    
Elle Wootton & Oscar Mulcahy

3rd Over 14 Courier Classical Championship Solo
Abbey Lavery

 

 

HM Under 8 Classical Solo Novice    
Olivia Johnston

HM Under 8 Classical Solo Novice    
Eloise Landry

HM Under 8 Classical Solo Novice    
Bella Nicol

HM Under 10 Classical Solo Novice    
Audrey Geyle

HM Under 10 Classical Solo Novice  
Polly Stepnell

HM Under 10 Classical Solo Novice    
Mary Coutts

HM Under 10 Demi-Character Solo    
Kitty Young

HM Under 10 Demi-Character Solo    
Aoise Somers

HM Under 10 Classical Solo    
Aoise Somers

HM Under 12 Classical Solo Novice
Harmonee Towk

HM Under 12 Modern Solo    
Elise Melotte

HM Under 12 Classical Solo    
Elise Melotte

HM Under 12 Modern Solo  
Jasmine Jordan

HM Under 12 Classical Solo    
Ellie Lovison

HM Under 12 Classical Solo    
Tilly Black

HM Under 14 Contemporary Solo    
Joshua Ballinger

HM Under 14 Demi-Character Solo    
May Bourke

HM Under 14 Classical Solo    
Scarlett Nash

HM Under 14 Contemporary Solo    
May Bourke

HM Under 14 Neo-Classical Solo    
Mia Sculley

HM Under 16 Neo-Classical Solo    
Abbey Lavery

HM Under 16 Neo-Classical Solo    
Annie Wood

HM Under 16 Classical Solo    
Gabriella Fitzpatrick

HM Under 17 Modern Group    
Dance School of Distinction A

 

HC Under 10 Classical Solo Novice    
Mia Woodburn

HC Under 10 Modern Solo    
Audrey Geyle

HC Under 8 Modern Solo    
Madison Quayle

HC Under 10 Classical Solo    
Mahlee Yuanjit

HC Under 10 Modern Solo    
Oscar Mulcahy

HC Under 10 Modern Solo    
Rose Bourke

HC Under 10 Modern Solo    
Aoise Somers

HC Under 10 Demi-Character Solo    
Elle Wootton

HC Under 10 Classical Solo    
Oscar Mulcahy

HC Under 10 Classical Solo    
Bella Nolan

HC Under 10 Modern Solo    
Elle Wootton

HC Under 12 Classical Solo Novice    
Madison Jones

HC Under 12 Classical Solo    
Bella Pring

HC Under 12 Modern Solo    
Molly Bench

HC Under 12 Modern Solo    
Bella Pring

HC Under 12 Classical Solo    
Mary-Kate Beaston

HC Under 12 Classical Solo    
Eli Southurst

HC Under 14 Contemporary Solo    
Scarlett Nash

HC Under 14 Neo-Classical Solo    
May Bourke

HC Under 16 Contemporary Solo    
Sophie Grima

HC Under 16 Contemporary Solo    
Eoghan Somers

HC Under 16 Neo-Classical Solo    
Charlotte West

HC Over 14 Pirouette Modern Solo    
Abbey Lavery

HC Under 13 Modern Group    
Dance School of Distinction

 

Ballarat Arts Foundation Encouragement Award    
Abbey Lavery

The Australian Ballet School Scholarship    
Eoghan Somers

Under 16 Aggregate     
Ben Harris

Lily Piper Memorial Award    
Dance School of Distinction
Under 13 Classical Group

 


STUDENT ACHIEVEMENTS - 2017

AUSTRALIAN BALLET SCHOOL}
Full time study Level 6, 2018    Eoghan Somers

 

QUEENSLAND BALLET ACADEMY
Full time study Year 12, 2018    Georgia Baker

 

VICTORIAN COLLEGE OF THE ARTS
Secondary School Year 8, 2018    May Bourke

 

DSD SUMMER SCHOOL SCHOLARSHIP
Junior    Elle Wootton
Intermediate    Eli Southurst
Senior    Hannah Unmack

 

VICTORIAN BALLET TEACHERS WORKSHOP
Semi Finalists    
Section C    Eli Southurts
Section D    Charlotte West
Section D     Eoghan Somers

Finalists
Section A    HM Kitty Young
Section B    3rd Jasmine Jordan
Section C    HM Ava Skinner
Section C    May Bourke    
Section C    Hannah Unmack    
Section C     Joshua Ballinger    
Section D    Scarlett Nash    
Mabel Pryde    Ruby Moore    
Mabel Pryde    Abbey Lavery

 

SYDNEY EISTEDDFOD
12 Years Character Solo    2nd Eli Southurst
12 Years Classical Solo    HC Eli Southurst
13 Years Character Solo    HC May Bourke
14 Years Classical Solo    HC Scarlett Nash
14 Years Character Solo    HC Ava Skinner
15 Years Classical Solo    HC Charlotte West
15 Years Character Solo    HC Charlotte West
Wenkart Ballet Award    One of Six Finalists     Eli Southurst

Senior Classical Ballet
Scholarship    One of Six Finalists    Ava Skinner

Robert and Elizabeth
Albert Ballet Scholarship    
Semi-finalist     Scarlett Nash
Semi-finalist     Charlotte West
Semi-finalist     Ava Skinner

 

ALANA HAINES AWARD NEW ZEALAND
Finalist    Abbey Lavery
Rosella Hightower Scholarship    Winner     Abbey Lavery
Cannes – France

 

AUSTRALIAN INSTITUTE OF CLASSICAL DANCE
Finalist    Abbey Lavery
Finalist    Eoghan Somers

AUSTRALIAN ENERGETIKS CECCHETTI YOUNG DANCER AWARDS
Winner    Joshua Ballinger

 

ROYAL BALLET SUMMER SCHOOL WHITELODGE, ENGLAND
Auditioned placement    Eoghan Somers    

 

COMMONWEALTH EISTEDDFOD
Perpetual Trophy Under 10    Aoise Somers

 

BENDIGO COMPETITIONS SOCIETY
Aggregate Award Under 12     Molly Bench    

 

PHOENIX FESTIVAL OF DANCE
Intermediate Ballet Award     Ava Skinner    

 

HAMILTON EISTEDDFOD
Aggregate Award Under 14     Ava Skinner
Adjudicators Award    Ava Skinner

 

AUSTRALIAN BALLET
Nutcracker    Eli Southurst
Alice in Wonderland    Eoghen Somers

 

AUSTRALIAN BALLET SCHOOL  
ITP Invitee    Abbey Lavery

ITP     Joshua Ballinger
    Eil Southurst
    Hannah Unmack
    May Bourke
    Laura Ballinger
    Mae Bell
    Jasmine Jordan

 

SCIMM DANCE COMPANY  
Chromozone X   

   Scarlett Nash
   May Bourke

 

MELBOURNE CITY BALLET
A Midsummer Night’s Dream
   Laura Ballinger
    Jasmine Jordan
    Mahlee Yuanjit
    Elle Wootton
    Oscar Mulcahy

 

KINKY BOOTS
“Young Charlie”    Oscar Mulcahy

 

BONNIE LYTHGOE’S
THE ADVENTURES OF PETER PAN & TINKERBELL
IN RETURN TO PANTOLAND        

Oscar Mulcahy

 

OPERA AUSTRALIA
King Roger    Alex Mulcahy

 

 Write here...

Write here...